WIKINGOWIE
OdtwórzPlay
Image is not available
WIKINGOWIE
previous arrow
next arrow

  Hokej na Lodzie dla początkujących ... :)

Hokej na lodzie to piękny sport. Pozwala utrzymać doskonałą kondycję fizyczną, rozładować nagromadzone w pracy lub w szkole emocje i poczuć ducha prawdziwej sportowej rywalizacji. To również sport, podczas uprawiania którego jesteśmy narażeni na kontuzje i urazy. Chyba że się odpowiednio przygotujemy…

 

Reguły dla początkujących

     Każda drużyna hokejowa składa się z 22 zawodników. 20 zawodników gra w polu, natomiast pozostała dwójka to bramkarze. Nie wszyscy grają w jednym momencie, ponieważ według zasad na lodzie może przebywać do 6 zawodników jednej drużyny – dlatego też tak często się wymieniają podczas gry. Kluczowy w tej dyscyplinie jest kauczukowy krążek, który hokeiści starają się wbić do bramki przeciwnika.

    Mecz hokeja na lodzie składa się z 3 części – tercji, każda z nich trwa 20 minut. Niezwykle ważne są oznaczenia na lodowisku – charakterystyczne niebieskie linie, które dzielą je na 3 części. W czasie trwania meczu wiele zagrań jest dozwolonych. Krążek może być zagrywany kijem, ale również łyżwą lub ręką; nie wolno zagrywać krążka ręką do zawodnika tej samej drużyny, kijem podniesionym powyżej ramion; bramkę można zdobyć tylko kijem.

 

Uwaga na urazy i kontuzje

    Hokej wymaga od zawodników sprawności fizycznej i siły. Specyficzna postawa hokeistów (lekkie pochylenie do przodu górnej części tułowia, ugięcie nóg w kolanach, oparcie ciężaru ciała na piętach) sprawia, że na największe przeciążenia narażone są stawy. Do tego należy pamiętać również o urazach. Zawodnicy podczas treningów i meczów bardzo często obijają się od siebie lub band lodowiska. To może powodować nie tylko zwichnięcia i złamania kończyn, ale również wstrząśnienia mózgu. Na urazy narażona jest praktycznie każda część ciała. Dlatego tyle mówi się o właściwie dobranych ochraniaczach oraz kaskach. Mogą one zminimalizować wystąpienie urazu i znacznie podwyższyć bezpieczeństwo uprawiania tej dyscypliny.

 

Jak wybrać odpowiednie łyżwy?

     Łyżwy hokejowe znacznie różnią się od łyżew do jazdy figurowej. Mają one przede wszystkim krótszą i węższą płozę, która ma kształt łuku. Dzięki takiej budowie łyżwy hokejowe są zwrotniejsze, ale i mają gorszą stabilizację niż łyżwy figurowe. Różnica tkwi również w cholewce – hokejówki mają znacznie niższą część chroniącą kostkę, a wydłużoną w tylnej części, by ochraniać ścięgna Achillesa. Łyżwy te nie mają również charakterystycznych dla łyżew figurowych ząbków na końcach płóz, przez co znacznie łatwiej jest nauczyć się na nich jeździć.

 

Jak dopasować łyżwy?

     Początkowi gracze z pewnością będą mieli problemy z dopasowaniem odpowiednich łyżew. Wybór konkretnego modelu oczywiście zależy od naszych potrzeb i możliwości. Niezwykle istotne jest jednak dopasowanie łyżwy do stopy. Po założeniu i stanięciu w butach, powinny one idealnie przylegać do pięty, natomiast w części przedniej duże palce powinny tylko lekko dotykać ich końca. Po zgięciu nogi, gdy stopa cofa się, palce nie powinny dotykać końca łyżew.

 

Odpowiednio dobrany kij

     Kije hokejowe zawodników zwraca uwagę na to, że drewniane kije najlepiej przenoszą drgania, zapewniając tym samym najlepsze wyczucie krążka. Są one jednak stosunkowo sztywne i ciężkie. Dlatego też drugi rodzaj kijów jest znacznie bardziej popularny.

     Na rynku dostępne są kije jednoczęściowe lub też składające się z dwóch elementów. Podczas wyboru kija niezwykle istotne jest ustawienie na nim rąk – to decyduje o tym, czy kupimy kij prawy, czy też lewy (różnią się wygięciem łopatki). Prawym kijem gra się trzymając lewą rękę na górze, prawą niżej. Zanim udamy się do sklepu po kij, warto wykonać prosty test – chwycić kij od miotły i sprawdzić, które ustawienie rąk jest dla nas naturalne.

Hokej to z pewnością sport, który może dać wiele radości i satysfakcji. By jednak tak się stało, trzeba się do jego uprawiania gruntownie przygotować i zgromadzić nie tylko odpowiednią wiedzę, ale również dopasowany do potrzeb sprzęt.