WIKINGOWIE
OdtwórzPlay
Image is not available
WIKINGOWIE
previous arrow
next arrow
Hokej na Lodzie - Zimowa Gra Drużynowa :)

Oprócz lodowiska do uprawiania hokeja potrzebny jest odpowiedni sprzęt. To dyscyplina, w której zawodnicy narażeni są na różnego rodzaju urazy. Nie tylko można być sfaulowanym przez przeciwnika, ale również istnieje niebezpieczeństwo uderzenia krążkiem. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie ochraniacze i akcesoria, które pozwolą czuć się komfortowo, a następnie skupić się już tylko na samej grze. Hokej jest naprawdę emocjonującą dyscypliną sportu.

Naucz się pewnie czuć na lodzie

     Zacznijmy więc od zaopatrzenia się w łyżwy. Wybierz takie, które mają potrójne zapięcie buta, czyli sznurowanie, rzepy i klamry. Dobrze jest, gdy są wyposażone w regulację rozmiaru oraz ruchomą cholewkę, która zwiększa zakres ruchu. But musi być wykonany tak, żeby był odporny na niskie temperatury oraz wzmocniony w częściach najbardziej narażonych na urazy. Jeśli jeszcze nie nauczyłeś się jeździć, zrób to, poświęcając cierpliwie czas na naukę właściwej techniki. Gdy już pewnie się czujesz na lodzie i płynnie jeździsz, nadszedł moment, abyś zakupił „oręż” każdego hokeisty, czyli dobry kij. Oczywiście, wybór zależy od tego, czy jesteś prawo-, czy leworęczny. Warto poświęcić temu uwagę, bo wpływa to na komfort twojej gry i skuteczność w akcjach. Dla bramkarzy są inne kije z rozszerzeniem od połowy. Teraz tylko zostaje kupno krążka i możemy zacząć trening na lodowisku. Najpierw samodzielny, a następnie w kilka osób.

Zadbaj o własne bezpieczeństwo

     Gra w hokeja wymaga nagłych zwrotów, więc o przewrócenie się nietrudno. Podstawową sprawą jest ochrona głowy i twarzy. Trzeba więc jeździć w odpowiednim kasku. Niektóre posiadają specjalną kratkę lub szybkę, która uchroni przed uderzeniem krążkiem. Gdy zaczynamy grać lub trenować z innymi, trzeba ubrać się tak, by uniknąć urazów i kontuzji. Odruchowe wymachiwanie kijami i uderzenia o bandy przez przeciwników narażają na szwank nasze kości. Spodnie hokejowe są specjalnie wzmocnione. Przede wszystkim w okolicach kręgosłupa oraz bioder. Materiał, z którego są wykonane, nie tylko ma na celu rozproszyć uderzenie tak, żeby gracz nie czuł bólu, gdy trafi w niego krążek, ale również zapewnia dobrą wentylację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Dzięki regulowanym nogawkom idealnie dopasowują się do nóg zawodnika. Pod spodnie należy założyć suspensory, które zapewniają ochronę genitaliów. Uderzenia w okolice piszczeli są jednymi z najbardziej bolesnych. Ochraniacze goleni pozwolą na uniknięcie tych nieprzyjemnych urazów, a przynajmniej zmniejszenie ich skutków. Dla bramkarzy są jeszcze dodatkowo parkany. To zabezpieczenie nie tylko piszczeli, ale również kolan. Wytrzymują uderzenia krążkiem i dodatkowo bronią drogi do bramki. 

Ciesz się grą w hokeja na lodzie

Na wierzch zakładamy naramienniki. Zapewniają ochronę całemu korpusowi, ale również ramionom, nie tyle od strzałów krążkiem, co od wymachiwania kijem przez współgraczy i przeciwników. Do tego dodajemy jeszcze nałokietniki  jako dodatkowe zabezpieczenie bicepsów. Teraz należy jeszcze zaopatrzyć się w rękawice. Dłonie, które trzymają kij, też są narażone na uderzenia, obtarcia i różnego rodzaju urazy. Zwłaszcza bramkarz powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Specjalna odbijaczka zapewni ochronę jego dłoniom przed strzałami krążkiem. Kiedy już skompletowaliśmy cały strój oraz sprzęt potrzebny do gry w hokeja na lodzie, musimy zadbać o to, aby mieć w czym zabierać go na treningi i mecze. Najlepsza będzie zatem torba specjalnie przeznaczona na kacesoria hokejowe lub zwykła sportowa, ale o większych rozmiarach. Oczywiście, kija tam nie schowamy, ale pozostałe rzeczy jak najbardziej. Kiedy już podszkolimy technikę jazdy i gry, możemy cieszyć się jedną z bardziej emocjonujących dyscyplin drużynowych. Dzięki hokejowi rozwijają się mięśnie, poprawia kondycja i organizm szybko się hartuje. Ta gra może być wielką i wspaniałą sportową przygodą.